|
FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH NAJWIĘKSZE W POLSCE KOMPENDIUM WIEDZY O WĘDKARSTWIE WYCZYNOWYM!
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
mlot_na_komune
Dołączył: 18 Lut 2021
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 8:57, 18 Lut 2021 Temat postu: |
|
|
I tekst wniosku:
Data.....
Wnioskodawca:.............................
Do
Prezesa Zarządu Głównego PZW (Zarząd Główny PZW)
......................
Wniosek o przeprowadzenie lustracji we władzach i organach PZW
Na podstawie paragrafu 13 punkt 3 w związku z paragrafem 30 punkt 10 Statutu PZW wnoszę o dokonanie stosownych zmian w przepisach dotyczących funkcjonowania PZW, w zakresie o którym mowa w treści uzasadnienia niniejszego wniosku, a następnie przeprowadzenie lustracji we władzach i organach PZW, celem ustalenia kto był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (T.j. Dz.U. 2021 poz. 177), w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.
Uzasadnienie
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że na podstawie decyzji Ministra Sportu i Turystyki z 9 grudnia 2016 r., w dniu jej uprawomocnienia, PZW utracił status polskiego związku sportowego w rozumieniu art. 82 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (T.j.Dz.U. 2020 poz. 1133) i posiada obecnie wyłącznie status stowarzyszenia.
Przez ponad 5 lat toczyła się batalia pomiędzy ówczesnym Ministrem Sportu i Turystyki, a Zarządem Głównym PZW odnośnie zmian w statucie i ordynacji wyborczej PZW, celem dostosowania ich do wymogów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Minister Sportu i Turystyki wielokrotnie upominał najwyższe władze Polskiego Związku Wędkarskiego w związku z niedostosowaniem statutu i ordynacji PZW do wymogów przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie oraz wzywał do niezwłocznego zwołania nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów, celem przyjęcia stosownych zmian w statucie związku oraz ordynacji wyborczej.
Ówczesny Zarząd Główny PZW nie przychylił się do proponowanych przez ministerstwo zmian, które to zmiany dotyczyły każdego polskiego związku sportowego, działającego w oparciu o ustawę z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Ostatecznie więc Minister Sportu i Turystyki wykreślił Polski Związek Wędkarski z listy polskich związków sportowych. Obecnie Polski Związek Wędkarski nie ma charakteru polskiego związku sportowego.
Jednym z podstawowych warunków funkcjonowania PZW jako polski związek sportowy, jest spełnienie ustawowych wymogów m.in. co do tego, że:
1) Członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (T.j. Dz.U. 2021 poz. 177), w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.;
2) Członek organu kontroli wewnętrznej polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.
3) Członek zarządu polskiego związku sportowego nie może być osobą, która była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe ścigane z oskarżenia publicznego.
Trzeba zauważyć, że w latach 2010-2016, czyli w okresie w którym Polski Związek Wędkarski był jednocześnie polskim związkiem sportowym, a w którym to okresie PZW musiało dostosować swój statut i ordynację wyborczą do postanowień ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (co dawało m.in. prawo do różnego rodzaju dotacji z budżetu państwa, jak i prawo do powoływania kadry narodowej oraz prawo do organizowania i prowadzenia współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie) wielu działaczy PZW zasiadających w okręgowych władzach, jak i w Zarządzie Głównym PZW, Komisjach Rewizyjnych, Sądach Koleżeńskich miało za sobą przeszłość w organach bezpieczeństwa państwa PRL.
Nawet dziś, to jest w 2021 r., w samym Zarządzie Głównym PZW, jak i w poszczególnych Zarządach Okręgów, Komisjach Rewizyjnych oraz Sądach Koleżeńskich PZW nadal jest wielu byłych pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy organów bezpieczeństwa państwa PRL. Już z tego powodu mało komu zależało na wprowadzeniu daleko idących zmian w Statucie i ordynacji wyborczej PZW, aby PZW pozostało polskim związkiem sportowym. Z chwilą bowiem spełnienia ustawowych wymogów, osoby te nie mogłyby dalej zasiadać w organach i władzach PZW. Dlatego też obecnie nie ma zmian w strukturach PZW, nie ma też lobbingu w zakresie zmian w prawie dotyczącym wędkarstwa, zaś samo PZW realizuje inne cele m.in. gospodarkę rybacką polegającą na gospodarczych odłowach.
Mając na uwadze powyższe wnosimy o to, aby każdy z członków władz i organów PZW złożył na piśmie oświadczenie, będąc świadomym odpowiedzialności za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia, że nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (T.j. Dz.U. 2021 poz. 177) w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. Następnie weryfikację istniejących oświadczeń powinno się powierzyć jednej z istniejących już komisji przy Zarządzie Głównym PZW, zaś Zarząd Główny PZW powinien wprowadzić stosowane regulacje w powyższym zakresie obowiązujące w PZW.
Skoro bowiem aktualnie taki wymóg istnieje we wszystkich polskich związkach sportowych, konieczne jest również wprowadzenie tego wymogu w przepisach dotyczących funkcjonowania PZW. Dzięki temu wzrośnie identyfikacja wędkarzy z Polskim Związkiem Wędkarskim, jak i będzie możliwe przeprowadzenie dalszych strukturalnych reform w ramach całego PZW. Jednocześnie takie działanie nie pozbawi nikogo statusu członka PZW, a więc nie umożliwi realizacji naszej wspólnej pasji. Natomiast dla setek tysięcy wędkarzy w Polsce zrzeszonych w PZW da to nadzieję na systemowe zmiany w nim. Ponadto nie trudno jest zauważyć, że takie działanie pozbawi wielu wędkarzy prawa do krytyki PZW, w zakresie nazywania Naszego stowarzyszenia "stowarzyszeniem komunistycznym", bądź też "stowarzyszeniem ubeckim", jak i "stowarzyszeniem w którym zasiada pełno komunistów" itp.
W interesie nas wszystkich - którym na sercu leży dobro PZW, a więc tym którym chcą, aby PZW rozwijało się jako stowarzyszenie pasjonatów wędkarstwa - jest to, aby niniejszy wniosek zyskał powszechną akceptację, zarówno przez Prezesa Zarządu Głównego PZW Teodora Rudnika, jak i cały Zarząd Główny. Obecnie wielu działaczy Zarządu Głównego PZW podkreśla w swoich publicznych wystąpieniach w internecie, że wędkarze nie identyfikują się z Polskim Związkiem Wędkarskim. Też dostrzegamy ten problem. Stąd też konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, w zakresie o którym mowa wyżej.
Z poważaniem
................
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
bubu
Dołączył: 17 Lut 2022
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 13:41, 17 Cze 2022 Temat postu: |
|
|
Zadziwiający temat, nigdy się z tym nie spotkałem. Wędkarstwo i polityka to coś co zdaje się niepowiązane.
------------------------------------------
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|