Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH
NAJWIĘKSZE W POLSCE KOMPENDIUM WIEDZY O WĘDKARSTWIE WYCZYNOWYM!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

N?cenie na kana?ach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
loro




Dołączył: 23 Cze 2008
Posty: 964
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Krosno

PostWysłany: Nie 16:30, 24 Paź 2010    Temat postu: N?cenie na kana?ach

Płytki, mulisty, kanał i płocie, czym nęcić?

Szeroka gama dostępnych glin wędkarskich u początkującego zawodnika wywołać może duże zamieszanie myślowe. Podobnie jest w przypadku ogromnego asortymentu zanęt na rynku, który wzbudza poczucie przymusu mieszania „na ślepo” ze sobą wielu zanęt, podczas gdy lepiej nie kombinować i wsypać do wiadra jedno opakowanie. Nie sztuką jest przypadkowe trafienie we właściwą mieszankę, natomiast przemyślane jej przygotowanie.
Często przez początkujących zawodników stawiane jest hasło a zarazem pytanie:

„Płytki (do 2m) kanał o bardzo mulistym dnie (warstwa mułu min. 10cm) z możliwymi niewielkimi ruchami wody. Dominującą rybą jest płoć.

Czym nęcić?”


[link widoczny dla zalogowanych]


Zacznijmy od ziemnej strony nęcenia w kanałach. Na takim łowisku optymalnym jest zastosowanie ziemi torfowej z ewentualną domieszką (max 10% objętości) smużącej glinki rozpraszającej (np. somme). Właściwie przygotowana ziemia musi być bardzo puszysta i mocno napowietrzona. W tym celu należy przetrzeć ją dwukrotnie przez sito o średnicy oczka 2 mm.


[link widoczny dla zalogowanych]


Tak przygotowana ziemia służyć może jako podajnik jokersa jak i wypełniacz zanęty. Im ryby mniej chętnie żerują, tym więcej ziemi należy dodać do zanęty. Zazwyczaj optymalna objętościowa proporcja ziemi do zanęty wynosi 1:1. W zależności od wilgotności ziemi i zanęty uzyskać można różną pracę mieszanki. Kule uformowane z wilgotnej ziemi wymieszanej z puszystą, niedomoczoną zanętą będą intensywnie windowały spożywcze frakcje. Analogicznie jeśli zależy nam na mniej pracującej mieszance to wówczas ziemię należy scalić z lekko przemoczoną zanętą. Zazwyczaj podczas wstępnego nęcenia podaje się kule zarówno pracujące jak i te bardziej tęgie.


[link widoczny dla zalogowanych]


W sytuacji możliwych ruchów wody warto około 30-50% przygotowanej ziemi z jokersem dokleić bentonitem. Pozwoli nam to utrzymać znaczną część robactwa w obrębie pola nęcenia. Objawem szybko wymywanej z łowiska zanęty i jokersa jest pojawianie się brań ryb w coraz większej odległości od pola nęcenia.
Dozując jokersa do ziemi należy kierować się zasadą; „im bardziej sklejona ziemia tym więcej w niej jokersa”. Kule najbardziej treściwe podawane powinny być punktowo za pomocą kubka zanętowego gdyż to przy nich z upływem czasu gromadzić się będą ryby. Formowane kule nie powinny być większe od małej pomarańczy.

Wybierając zanętę spożywczą należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej granulację oraz zawartość frakcji windujących. Należy stawiać na wysokiej jakości dobrze wyprażone zanęty sygnowane na płoć. Do zanęt z najwyższej półki nie ma potrzeby niczego dodawać. W przypadku nieco uboższych zanęt można wzbogacić je garścią wyprażonego, zmielonego pieczywa (bułka tarta, biszkopt) i konopii. Dobra płociowa zanęta powinna mieć intensywny zapach wyprażonych składników, głównie konopi. Na wielu łowiskach sprawdzają się mieszanki ziołowe (kolendra, koper włoski, anyż). W przypadku większych płoci i ich dobrego żerowania w zanęcie powinny znajdować się grubsze frakcje.

Ważniejszym czynnikiem od składu zanęty jest jej nawilżenie. Płoć zazwyczaj lepiej reaguje na puszystą, niedomoczoną, windującą zanętę, lecz w wielu przypadkach może ona zbyt skutecznie wabić drobne ryby. Wówczas większa część zanęty powinna być mocniej dowilżona, tak by zalegała przy dnie wabiąc większe płocie. Na wstępne nęcenie najlepiej przygotować dwie lub trzy konsystencje zanęty.


[link widoczny dla zalogowanych]


Proporcja ziemi i zanęty zależy od intensywności żerowania ryb. Ilość podanej zanęty spożywczej jest ogromnie ważnym aspektem. Często słyszy się po zawodach; „podałem zbyt mało towaru” lub „podałem za dużo towaru” itp. Gdy nie jesteśmy pewni apetytu ryb wychodźmy z założenia, że zawsze można donęcić natomiast nie można zanęty wyjąć z łowiska. Podanie kilku kul czystej, lekko przemoczonej zanęty korzystnie wpłynie na nasz wynik w dniu dobrego żerowania płoci. Analogicznie w sytuacji gdy ryby żerują słabo podanie czystej zanęty zazwyczaj skutkuje odejściem ryb.
Dobrze żerujące płocie świetnie reagują na systematyczne strzelanie z procy pinką oraz konopią. W przypadku ruchów wody strzelanie pinką nie jest uzasadnione ze względu na możliwość odprowadzenia ryb z łowiska.


[link widoczny dla zalogowanych]


Podsumowując by skutecznie łowić plocie w płytkich, mulistych kanałach należy liczyć się z przygotowaniem 4kg ziemi torfowej, 1-1,5 kg zanęty spożywczej, 0,5 kg jokersa, 0,25l pinki, 0,25l gotowanej konopi. W sytuacji słabego żerowania ryb połowa tego pozostanie niewykorzystana.


Kacper Górecki


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez loro dnia Nie 16:30, 24 Paź 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH Strona Główna -> DLA POCZĄTKUJĄCYCH Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin