|
FORUM WĘDKARZY WYCZYNOWYCH NAJWIĘKSZE W POLSCE KOMPENDIUM WIEDZY O WĘDKARSTWIE WYCZYNOWYM!
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Żbiku
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 2019
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 45 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Gdańsk
|
Wysłany: Sob 11:50, 06 Cze 2009 Temat postu: Adam Slodowy czyli... jak zrobic podest wedkarski ;) |
|
|
Witajcie
Zachęcony pozytywnym odbiorem opisu budowy kosza wędkarskiego postanowiłem podzielić się z Wami pomysłem na podest wędkarski.
Podest jest na razie w fazie projektu, nie został wykonany, ale myślę, że jest ciekawym pomysłem. Za wszelkie uwagi dotyczące jego budowy i samego projektu będę niezmiernie wdzięczny!
Wzorem były dla mnie podesty Jaxona i Behra, z małymi dodatkami z innych konstrukcji.
Na wstępie muszę uprzedzić, że udało mi się zakupić 6szt [link widoczny dla zalogowanych] (15zł/szt). Po co? Ano po to, że posiadają one oryginalne zaciski do nóżek jakie Jaxon stosuje w swoich podestach Dodatkowo z drugiej strony mają inny zacisk, też przydatny Jeśli uda się Wam zdobyć takie, bądź inne zaciski, to połowa sukcesu za Wami
Poniżej opiszę konstrukcję podestu dla kosza o wymiarach dolnych 300x400mm, jednakże z trochę inną budową nóżek kosza. Opis modernizacji tych nóżek znajduje się w poście o budowie kosza (link powyżej).
Jakie profile aluminiowe będą potrzebne:
RAMA POD SIEDZISKO:
- odcinek A - profil zamknięty prostokątny 30x40x2.5mm - 2x520mm
- odcinek B - profil zamknięty kwadratowy 30x30x2.5mm - 2x260mm
- odcinek C - kątownik 60x30x2mm - 2x340mm
- odcinek D - profil zamknięty kwadratowy 25x25x2mm - 4x100mm
PODNÓŻEK:
- odcinek A - profil zamknięty prostokątny 30x40x2.5mm - 1x520mm
- odcinek B - ceownik 30x30x2.5mm - 2x340mm
- odcinek C - profil zamknięty kwadratowy 30x30x2.5mm - 4x360mm
- odcinek D - profil zamknięty kwadratowy 25x25x2mm - 10x100mm
NÓŻKI:
- odcinek A - rurka okrągła 25mmx2mm
Większość wymiarów uzależnioniona jest od zacisków Jaxon, które posiadam, gdyż sa dedykowane na rurę 30x40mm. Dodatkowo, grubości ścianek są tak dobrane, żeby podest nie miał żadnych wystających krawędzi. Można go zrobić trochę inaczej ale wtedy będą "przeskoki" w poziomach połączeń, a przecież podest ma również wyglądać
Tak więc składamy:
Będziemy potrzebowali nitów zrywalnych i maszyny do ich nabijania. Można to również skręcić. Ja napewno pomimo nitowania czy skręcania postaram się gdzieś oddać do obspawania połączeń. Chcę, żeby posłużył kilka sezonów
RAMA - odmierzamy od każdego końca odcinków A po 77.5mm i rysujemy pionową kreskę na ściance 30mm, odmierzamy następnię tak samo 52.5mm i rysujemy pionową kreskę. Następnie pomiędzy kreskami od góry i dolu odmierzamy po 2.5mm i rysujemy kreski. Powstał nam narysowany kwadrat o wymiarach 25x25mm Ten kwadrat musimy... wyciąć. Ja do tego celu używam [link widoczny dla zalogowanych]. Jest to bardzo przydatne i użyteczne urządzenie. Jeśli nie macie czegoś podobnego, to... nie wiem Zostaje ponawiercanie wiertarką gęsto otworów i wycięcie jakoś otworów. DOBRA RADA: wycinajcie mniejsze otwory o ok 1mm, potem lepiej trochę się natrudzić i spiłować pilnikiem ściankę, niż zrobić za duży otwór. Prawidłowo wycięty otwór będzie idealnie równy ze ścianką wewnątrz.
Gdy już wykonaliśmy 4 takie otwory w końcach odcinków A, wkładamy w każdy otwór odcinek D (to będą niewidoczne łączniki). Ustawiamy go dokładnie prostopadle do odcinka A i nawiercamy po 2 otwory na nity przez oba odcinki. Nitujemy bądź skręcamy je ze sobą. Powstały odcinki A z wystającymi 50mm od każdego końca "rogami" z odcinków D. Następnie nakładamy na wystające końce D odcinki B, sprawdzamy czy są napewno dokładnie prostopadle do odcinka A i tak samo nitujemy/skręcamy oba odcinki B i D.
Powstała nam rama złożona z odcinków A i B, które połączyliśmy wewnątrz odcinkami D.
Następnie bierzemy odcinki C. Będą to prowadnice dla podnóżka. Z nimi będzie najwięcej pracy niestety... W nich musimy odciąć od każdego wyższego końca odcinek 40mm. UWAGA: odcinamy tylko sam koniec ścianki 60mm, ścianka 30mm zostaje nie obcięta, czyli tniemy wzdłuż łączenia ścianek i na samej 60mm.
Dodatkowo w tym elemencie musimy naciąc szczelinę (szerokość 8mm) prawie przez całą długość elementu (zostawiamy po 30mm z każdej strony). Wykonujemy to w ściance 60mm, na wysokości 15mm od łączenia (inaczej - 45mm od krawędzi ścianki). W tej szczelinie będzie jeździła śruba dociskowa (z pokrętłem) do regulacji wysuwania podnóżka. Do tego najlepsze będzie nawiercanie co kilka mm otworu 8mm i potem przecinanie połączeń między otworami. Resztę wyrównujemy pilnikiem. Zajmie to nam jakiś tydzień
Gdy już zrobimy szczeliny, oba elementy C nitujemy/przykręcamy (bardzo mocno!) do boków elementów B (po to robiliśmy wycięcia 40mm w ściance, żeby można było je przypasować do ramy). Muszą być tak zamocowane, żeby utworzyły "suwnicę"/prowadnicę pod ramą (elementy C przykręcamy na zewnątrz ramy, będą widoczne po bokach). Jeśli chodzi o tą suwnicę, świetnie to widać w [link widoczny dla zalogowanych] (drugie i trzecie foto "Kombajnu z pojemnikiem bez osprzętu")
Gdy spojrzymy od góry na leżącą ramę, powinniśmy otrzymać wewnątrz niej wymiary 260x360mm. W ten otwór będziemy wstawiać kosz, dlatego nóżki kosza musiały zostać przesunięte do wewnątrz, żeby kosz mógł się oprzeć na dolnych krawędziach o ramę.
PODNÓŻEK - tutaj będziemy postępowali podobnie jak z ramą. Wycinamy w odcinku A tak samo otwory jak w odcinkach A ramy i tak samo montujemy tam łączniki D. Do tych łączników montujemy prostopadle do odcinków A ceowniki B. One będą "jeździły" w powstałej pod ramą suwnicy. WAŻNE: nie nitujemy jeszcze ceowników B do łączników D, zrobimy to na samym końcu.
Następnie do ceowników B będziemy montować łączniki D. Ustawiamy ceowniki B wycięciem do siebie (tak to będzie mniej więcej wyglądało [- -]), odmierzamy od końca 60mm i montujemy prostopadle do B łacznik D. Następne łączniki montujemy co 40mm. Każdy ceownik B będze miał zamontowane 4 łączniki D. Gdy już to wykonaliśmy, nakładamy na łączniki D poprzeczki C (to będą poprzeczki pod nogi) i łączymy je najpierw z jednym ceownikiem B, następnie z drugim. Powstała nam taka "drabinka" z elementów B i C, które połączylismy łacznikami D. Całość łączymy z przodem A i nitujemy/skręcamy. Tak powstał podnóżek.
Jeśli wszstko dobrze poodmierzaliśmy to podnóżek powinien bez problemu wsunąć się w powstała pod ramą z kątowników C prowadnicę.
Całą konstrukcję już mamy. Pozostało wykończenie. Nakładamy na końce odcinków A zakupione zaciski Jaxon i odrysowujemy otwory na nogi i na śrubę, które musimy wyciąć (od góry i od dołu otwory 25mm, z boku otwór 10-12mm). Polecam, żeby boczny otwór na śrubę wyciąć z podnóżku od przodu podestu (na zewnątrz), natomiast w ramie od wewnątrz, tak jak to ma ten [link widoczny dla zalogowanych]
W podnóżku na końcu ceowników B w odległości 35mm od końca wykonujemy otwory 8mm na śrubę od regulacji wysuwania podnóżka (przy złożonym podnóżku śruba oprze się o koniec szczeliny w prowadnicy. DO regulacji stosujemy pokrętło od uchwytów Jaxon (mówiłem, że się przyda )
NÓŻKI - standardowo 60-80cm. Tutaj można się połaszczyć też o nóżki teleskopowe. Jeśli ktoś ma patent na takie nóżki to proszę wpisywać sposoby Nie mam też pomysłu na same stopki, można pewnie kupić coś w meblowych i pokombinować. Najprościej chyba wbić w rurki nagwintowane wewnątrz elementy z mosiądzu czy alu i wkręcić kupne nóżki meblowe z regulacją kąta. Od góry oczywiście dajemy zaślepki (bez problemu kupimy w markecie).
Koszta przybliżone:
- uchwyty Jaxon = 90zł/6szt
- nóżki - 4x10zł = 40zł
- profil 30x40x2.5 - 2m = 30zł
- profil 30x30x2.5 - 2m = 25zł
- kątownik 60x30x2 - 1m = 15zł
- profil 25x25x2 - 2m = 18zł
- ceownik 30x30x2.5 - 1m - 15zł
- zaślepki do nóżek 6szt - 5zł
RAZEM = 238zł. Dojdą nity/śruby. No i podest nie ma jeszcze stopek
Czekam zatem na opinie
DODANO 09.06.2009
W sumie to dziś wpadłem na pomysł, jak zrobić prościej ramę pod kosz.
Potrzebować będziemy:
- odcinek A - profil zamknięty prostokątny 30x40x2.5mm (może być grubośc ścianki inna, jednak bezpieczniej min 2mm) - 2x520mm
- odcinek B - profil zamknięty kwadratowy 30x30x2.5mm (może być grubość ścianki inna, jednak bezpieczniej min 2mm) - 2x380mm
- odcinek C - kątownik 60x30x2mm - 2x340mm
- zaślepki 30x30mm - 4szt
Elementy A i B łączymy ze sobą nitami/śrubami, przykręcając poprzeczki B pod elementami A. Nie będziemy musieli już wycinać otworów w ściankach elementów A i łączyć ich za pomocą łaczników D.
Również prowadnicę C nie bedziemy musieli przycinać na końcach. Przykręcamy ją (po wcześniejszym wycięciu szczeliny na śrubę) do dolnych elementów B.
Zdjęcia zaczerpnięte ze strony [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] i [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 2 razy
Ostatnio zmieniony przez Żbiku dnia Śro 16:48, 10 Cze 2009, w całości zmieniany 9 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|